veloSTRAIL chrání cyklisty pod Tatrami

V loňském roce proběhla oprava železničního přejezdu mezi Veľkou a Tatranskou Lomnicou

K rekonstrukci přistoupily Železnice Slovenskej republiky kvůli vysokému počtu dopravních nehod a cyklistů na tomto přejezdu. Na špatný stav přejezdu a jeho nebezpečnost poukazovala již několik let i sama obec Veľká Lomnica. Podle jejího starosty Petra Dudy totiž silnice přetíná kolejiště asi v 45 stupňovém úhlu.

Keď po ňom jazdili cyklisti, stávalo sa im, že sa im spriečilo predné koleso, a tak prepadli cez bicykel, urobili kotrmelec. Mali sme tam niekoľko prípadov so zlomenými kľúčnymi kosťami, otrasy mozgu a podobne,“ vysvětlil pro agenturu SITA.

A právě nový přejezd vybavený systémem veloSTRAIL má zabránit vzniku kolizních situací.

Po oboch krajoch má zabudované prvky velo strail, ide o bezžliabkovú úpravu, pre bezpečný prejazd cyklistov,“ přiblížila mluvčí železnic Ria Feik Achbergerová. V plánu je pro letošní rok oprava dalšího podobně nebezpečného přejezdu. V mezistaničním úseku Studený Potok – Poprad na 6,5 kilometru.

Tento přejezd má úhel křížení 80 stupňů a součástí rekonstrukce bude také zabudování prvků veloSTRAIL.“ doplnila mluvčí železnic.

Zdroj: webnoviny.sk, původní článek zde

O veloSTRAIL:

veloSTRAIL je systém vnitřních panelů, u kterého je drážka pro okolek překryta pružným stlačitelným dílem z nové pryže. Díky tomu je přechod přes přejezd zcela bezbariérový.

Stlačitelné díly jsou vyměnitelné a na konci jejich životnosti (závis- lé na hustotě kolejové dopravy) je lze snadno vyměnit a recyklovat, bez demontáže celého panelu.

  • pro rychlosti vlaku do max. 120 km/h
  • pyramidový povrch se zavulkanizovaným korundem zajišťuje odolnost proti skluzu
  • v případě sněhu a ledu není nutné drážky překryté veloSTRAIL čistit
  • dlouhá životnost
  • vyztužen kordem, aby odolal rostoucímu dopravnímu zatížení

Oblíbené oblasti použití:

  • ve městech, např. před školami, školkami, nákupními centry
  • na kříženích s úhlem křížení kritickým pro cyklisty a vozíčkáře, kočárky, bruslaře, kufry na kolečkách,

Více o veloSTRAIL najdete zde